سکه به جاده افزایشی برگشت / مقاومت دلار در برابر کاهش قیمت

گسترش‌نیوز: روز شنبه، شاخص ارزی به ابتدای کانال ۱۶ هزار تومانی نزدیک شد،‌ ولی خریدها به یکباره افزایش پیدا کرد و کمتر کسی نیز حاضر به فروش بود،‌ در نتیجه این اتفاق قیمت کمی بالا آمد و حدود ساعت ۴ بعدازظهر به ۱۶ هزار و ۱۴۰ تومان رسید؛ این قیمت ۴۰ تومان بیشتر از آخرین روز کاری هفته پیش افزایش روز شنبه در حالی رقم خورد که بخش زیادی از معامله‌گران در انتظار شکسته شدن کانال ۱۶ هزار تومانی بودند. در واقع ۳ افت پیاپی دلار و نبود تقاضا در بازار چنین انتظاری را در میان آنها ایجاد کرده بود که قیمت این ارز به کانال پایین‌تر خواهد رفت. روند روز شنبه از این جهت برای آنها غیرمنتظره بود و این نکته را به آنها نشان داد که بازار برای شکست کانال ۱۶ هزار تومانی نیاز به انرژی و توان بیشتری دارد.

در روزی که برخلاف انتظار برخی معامله‌گران، دلار رویه کاهشی در پیش نگرفت، سکه تمام بهار آزادی نیز قدم در جاده افزایشی گذاشت. حدود ساعت ۴ بعدازظهر دیروز هر سکه امامی در معاملات عمده با قیمت ۶ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان به فروش می‌رفت که ۸۰ هزار تومان بالاتر از روز چهارشنبه بود. چنین افزایشی در حالی رقم خورد که در ابتدای روز بیشتر سکه‌بازان در موقعیت فروش قرار داشتند و خریدار زیادی نیز در بازار وجود نداشت. بر اساس گفته‌های بازیگران و اطلاعات سایت‌های اطلاع‌رسانی بهای سکه و طلا، در ابتدای روز ارزش سکه حتی تا کانال ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی نیز پایین رفته بود. از نظر فعالان، افت ابتدای روز ناشی از انتظاری بود که در میان معامله‌گران سکه مبنی بر افت قیمت دلار و شکست کانال ۱۶هزار تومانی شکل گرفته بود. با این حال، شاخص ارزی کانال یاد شده را حفظ کرد و در نتیجه انتظارات بازیگران بازار سکه را نیز تغییر داد. سکه‌بازان به سرعت با شرایط جدید بازار خود را وفق دادند. برخی فعالان بازار سکه اشاره می‌کردند که حتی پس از ساعت ۴ بعدازظهر قیمت به بالای مرز ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی رفته است.

در حالی که برخی فعالان باور داشتند، افزایش سکه و دلار در روزهای آتی ادامه خواهد یافت، گروه دیگری از معامله‌گران عنوان می‌کردند که افزایش روز ابتدایی هفته موقت بوده و بازار به مسیر کاهشی بازخواهد گشت. این عده اعتقاد دارند، نوسان‌گیران در روز شنبه سعی کردند با حفظ کانال ۱۶ هزار تومانی زمینه فروش ارز خود در قیمت‌های بالاتر را فراهم کنند و در روزهای آتی شاهد برگشت دلار به کانال پایین‌تر خواهیم بود. از نظر این گروه تقاضای خاصی در بازار وجود ندارد که بتوان انتظار رشد قیمت‌ها را داشت.بود و گفته می‌شد که در ساعات انتهایی روز قیمت‌های بالاتری نیز در معاملات پشت خطی به ثبت می‌رسید. باید دید این قیمت‌گذاری‌ها می‌توانند روند ارز در روز یکشنبه را نیز تحت تاثیر قرار دهند یا شاهد برگشت دلار به سوی ابتدای کانال ۱۶ هزار تومانی خواهیم بود.

;
دیدگاه خود را ارسال کنید


دیدگاه