یک مجوز به ۱۱ متقاضی افزایش سرمایه در بورس

گسترش نیوز: گرچه شاید این مقایسه کاملا استاندارد نباشد اما خوب است بدانیم میزان افزایش سرمایه‌های درخواست شده در هفته گذشته نزدیک به ۱۵ هزارمیلیارد تومان بود. قراردادن این آمار در کنار آمار هفته‌های قبل، چشم‌انداز چندان امیدوار‌کننده‌ای را نشان نمی‌دهد.

به‌نظر می‌رسد که سازمان بورس هنوز نتوانسته تغییری در سرعت خود برای بررسی درخواست‌های افزایش سرمایه بدهد یا نتیجه تغییر احتمالی هنوز نمایان نشده است.

دراین گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

پاسا ح: «ایران یاسا تایر و رابر» در مجمع فوق‌العاده‌ای که حدود دو ماه پس از صدور مجوزش برگزارکرد، افزایش سرمایه ۵۰ درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را تصویب کرد تا سرمایه‌اش به ۹۰ میلیارد تومان بالغ شود. شرکت‌ها باید طی ۶۰ روز پس از صدور مجوز سازمان بورس، مجمع را برگزار کرده، افزایش سرمایه را تصویب و آگهی پذیره‌نویسی را هم در روزنامه منتشر کنند، درحالی‌که پاسا در موقع مقرر موفق به این کار نشده، بنابراین مجبور شد برای سی روز این زمان را تمدید کپاسا پیش از این هم اقدام به تولید و ارائه نسل دوم تایرهای بدون تیوب (تیوبلس) کرده بود و درواقع با اجرای این طرح قصد دارد پاسخگوی تقاضای رو به رشد این محصولات باشد.

 براساس طرح توجیهی ارائه شده سود خالص شرکت با اجرای این طرح، بین ۱۰ تا ۲۰ درصد رشد خواهد داشت. شرکت متعهد شده افزایش سرمایه را تا زمان برگزاری مجمع سالانه منتهی به ۲۹/ ۱۲/ ۹۸ به ثبت برساند.

در مجمع سالانه پاسا که نیمه تیرماه امسال برگزار شد، پس از دو سال که سودی برای تقسیم نداشت، ۱۰ تومان سود به سهامداران داد که بخشی از منابع این افزایش سرمایه را تامین خواهد کرد و ۴۰ تومان بقیه آورده سهامداران خواهد بود.

 ارزش بازار پاسا با لحاظ سرمایه جدید بیش از ۸۶۰ میلیارد تومان است که با توجه به صف خرید پی‌درپی روزهای اخیر دور از انتظار نیست که به‌زودی وارد باشگاه شرکت‌های هزارمیلیارد تومانی بورس شود. فروش شرکت در ۱۰ ماهه منتهی به پایان دی‌ماه اندکی بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است، گرچه براساس گزارش توجیهی افزایش سرمایه، در سال ۱۴۰۱ فروش آن از ۷۵۰ میلیارد تومان فراتر خواهد رفت.ند. منابع این ۳۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه قرار است صرف اجرای طرح توسعه تایرهای نسل دوم شود.

;
دیدگاه خود را ارسال کنید


دیدگاه