وزیر اماراتی: دنبال مسیر دیپلماتیک برای کاهش تنش با ایران هستیم

به گزارش افکارنیوز، «انور قرقاش» وزیر مشاور دولت امارات عربی متحده در امور خارجه، روز یکشنبه، در یادداشتی در روزنامه انگلیسی «فایننشال تایمز» از بیانیه هفته پیش سه کشور اروپایی علیه ایران، درباره حمله یمن به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی، حمایت کرد.

اخبار سیاسی- «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان دوشنبه گذشته در بیانیه‌ای مشترک ایران را مسئول حملات به تاسیسات نفتی آرامکو سعودی در «بقیق» معرفی کردند. این سه کشور اروپایی همچنین خواستار گفت‌وگوهای فراگیر درباره برنامه هسته‌ای ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران شدند.

قرقاش در یادداشت مطبوعاتی خود نوشت: «امارات عربی متحده از این ابتکار اروپایی‌ها استقبال می‌کند و با مسئول قرار دادن ایران، کشورهای اروپایی می‌توانند مانع انجام هرگونه حملات در آینده شوند».

قرقاش در این مقاله نوشت: «حرکت به سوی روابط مفید با ایران نیازمند بررسی رفتارهای بی‌ثبات و نگران‌کننده این کشور است. ایران باید به صورت دائم پیگیری تسلیحات اتمی را کنار بگذارد و توسعه و پخش موشک‌های بالستیک و دیگر انواع موشک‌ها را متوقف کند و به حمایت از گروه‌های متخاصم وابسته به خود پایان دهد و به حق حاکمیت دیگر کشورها احترام بگذارد».

قرقاش در ادامه نوشت:«برای ما، عناصر اساسی برای هرگونه مذاکرات در زمینه توافق جدید و ارتقا یافته وجود دارد. این مذاکرات باید فراتر از برجام بوده و شامل کشورهای حاشیه خلیج فارس که سهم بسیار زیادی دارند، باشد. ما معتقدیم که گشایشی برای ایران برای دستیابی به درک جدید با همسایگان خود و جهان وجود دارد. تهران باید ببیند که توافق جدید می‌تواند به این کشور فضا، اعتماد و منابعی را پیشنهاد دهد تا تمرکز مجددی بر روی مردم خود بجای تمرکز بر روی گروها‌ی خارجی وابسته انجام دهد. این توافق بلیطی برای ورود مجدد به سیستم تجارت جهانی، ایجاد موفقیت و توسعه فرصت‌ها خواهد بود. این توافق طرحی برای نظم منطقه‌ای جدید و با ثبات‌تر خواهد بود.»

;
دیدگاه خود را ارسال کنید


دیدگاه